Warsztaty z robotyki kształtują przyszłych inżynierów

Robotyka staje się bardzo popularna wśród dzieci. Podjęto już próby wprowadzenia jej do podstawowego programu nauczania, jednak można powiedzieć, że robotyka w szkołach dopiero raczkuje.

Uniwersytet Robotów wychodzi naprzeciw potrzebom edukacyjnym oferuje dla dzieci zajęcia programowania i robotyki prowadzone w formie zabawy. Dzieci podczas zajęć mogą rozwijać swoją kreatywność, zdolności poznawcze i motoryczne. Dzieci w trakcie zajęć mogą na chwile stać się inżynierami. Podczas budowy robotów dziecko musi wykorzystać klocki, czujniki i silniki, które musi w połączyć ze sobą, tak aby mechanizm mógł zadziałać. Tego typy zadania pomagają dziecku rozwijać swoją kreatywność, umiejętność logicznego myślenia i pewność siebie.

Elementy matematyki, inżynierii, technologii i nauk przyrodniczych, które stanowią element zajęć mogą zainteresować dziecko i ukierunkować je na wybór dalszej drogi edukacji oraz późniejszej kariery zawodowej.

W ciągu kilkunastu najbliższych lat prognozowane są poważne braki inżynierów i specjalistów w dziedzinie technologii, nauk przyrodniczych i matematyki. Jeśli chodzi o inżynierów związanych z robotyką zapotrzebowani na tego typu pracowników rośnie z każdym rokiem, natomiast liczba osób wykształconych tym kierunku jest ograniczona. Już teraz wynagrodzenia w tej branży są znacznie wyższe od przeciętnych. Przy wzroście zapotrzebowania na pracowników prognozowany jest również znaczący wzrost wynagrodzeń na stanowiskach związanych z inżynierią, technologią, matematyką i naukami przyrodniczymi.

Przyszli specjaliści od robotyki będą mogli znaleźć zatrudnienie w wielu branżach na bardzo dobrze płatnych stanowiskach. Dlatego bardzo ważne jest, aby już na etapie szkoły podstawowej kształtować w dziecku zainteresowania i wpajać wiedzę dotyczącą robotyki. Dzięki temu w przyszłości dzieci będą skłaniały się ku wyborowi technicznych kierunków studiów.