Programowanie – praca przyszłości

Dlaczego warto uczyć dziecko programowania?

Programowanie jest trzecim najbardziej znanym językiem tuż po języku ojczystym i języku angielskim. Mówi się nawet, że jest to język przyszłości, w której najbardziej pożądanymi zawodami będą specjaliści baz danych, IT i robotyki.

Jak podaje Ministerstwo Rozwoju już dziś na rynku pracy brakuje ponad 50 tysięcy specjalistów z tych dziedzin. Zapotrzebowanie na programistów na rynku pracy będzie wciąż rosnąć, tak samo jak ich wynagrodzenia, które już teraz są ponad przeciętnie wysokie. Zapotrzebowanie na rynku pracy już teraz jest znacznie wyższe od liczny kształcących się w tych zawodach osób.

Nawet jeśli nasze dziecko nie będzie wiązało przyszłości z programowaniem to warto znać jego podstawy. Umiejętności te są bardzo cenione wśród pracodawców, zwłaszcza w branżach, w których analizuje się duże ilości danych.

Co dziecko może zyskać ucząc się programowania?

Jako pierwsze nasuwają się myśli, że nasze dziecko zyska zawód przyszłości oraz bardzo dobrze płatną i spokojną pracę. Niewątpliwie to najsilniejszy argument dla którego warto rozpoczęć przygodę dziecka z programowaniem.

Oprócz tego istnieje szereg innych powodów, dla których warto by dziecko rozwijało się w tym kierunku. Nauka programowania pomaga dziecku rozwinąć umiejętność analitycznego myślenia i zdolności matematyczne. Dzieci podczas przygody z robotyką uczą się tworzenia algorytmów, czyli logicznych sekwencji określających czynności, aby wykonać określone zadanie. To tak jak programiści piszący program, aby zrealizować dany cel.

Programowanie wykształca w dziecku umiejętność kreatywnego poszukiwania wielu rozwiązań danego problemu. Bardzo dużą rolę odgrywa tu pomysłowość, która często jest kluczem do znalezienia rozwiązania. Dzięki pracy w grupach dzieci rozwijają w sobie umiejętność współpracy i komunikowania się z innymi.

Programowanie pomaga dzieciom zrozumienia zasad działania wielu aplikacji używanych na co dzień. Większa świadomość otaczającego świata daje dziecku większe możliwości tworzenia nowych rozwiązań i realizowania swoich własnych pomysłów.

Nie każde dziecko po zajęciach z robotyki zdecyduje się zostać programistą, ale z pewnością każde dziecko zyska na nauce programowania i rozwinie w sobie kreatywność oraz zdolność analitycznego myślenia.

Kiedy właściwie zacząć naukę?

Naukę warto rozpocząć już od najmłodszych lat. Trzeba znaleźć jedynie odpowiednią formę przekazywania wiedzy. W przypadku dzieci najlepszym sposobem na naukę jest zabawa. Im szybciej rozpocznie się naukę, tym łatwiej w późniejszych latach dziecko będzie sobie radziło z przyswajaniem sobie wiedzy technicznej dotyczącej programowania i nie tylko.